Historia Warszawskiego Klubu Wodniaków (1). Tradydcje i prekursorzy.
Historia Warszawskiego Klubu Wodniaków stała się w 1998 roku tematem pracy magisterskiej Pana Marka Jaworowskiego, i kolejne zamieszczane tutaj jej fragmenty pochodzą z tej pracy. Dziękujemy za zgodę autora na ich wykorzystanie.
Warszawski Klub Wodniaków nawiązuje do bogatych tradycji Sekcji Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego , powstałej w 1930 roku, a także do tradycji SekcjiTurystyki Kajakowej przy Oddziale Staromiejskim PTTK, który w latach późniejszych został włączony do Oddziału śródmiescie PTTK.

Kajak P6 M. Plucińskiego na tle przedwojennej Warszawy, fot. za www.wioslo.pl
W styczniu1957 roku, z inicjatywy Sekcji Turystyki Wodnej przy Oddziale staromiejskim PTTK, Komitet Organizacyjny Klubu Wodniaków przy PTTK wydał ulotkę do wszystkich wodniaków, w której zaproponowano powołanie warszawskiego Klubu Wodniaków, który połączy wszystkich wodniaków z Warszawy i okolic. Zaapelowano w niej o połączenie rozproszonych wysiłków, o stworzenie jednego silnego klubu na bazie Sekcji Turystyki Kajakowej Oddziału Staromiejskiego PTT. Klub ten organizowałby spływy sobotnio-niedzielne i dłuższe, działalność szkoleniową, budowę i remont sprzętu, zycie towarzyskie.
Ulotkę podpisał komitet w składzie: W. Chmielewski, J. Drzewiecki, W. Ehlert, St. Gabryszewski, M. Sobański, J. Szarfenberg, S. Wyporek.